SIKÇA
SORULAN SORULAR
Cihazla
ilgili sorular
Uygulama
ile ilgili Sorular
Genel
Sorun Çözümü
Trackisafe Cihazının konumuna nasıl erişilebiliyor?
Sistemimiz, cihazınızın (cihazlarınızın) konumunu üç şekilde görüntülemenize izin verir: internet üzerinden, web destekli cep telefonunuz üzerinden veya mobil uygulamamız üzerinden.
Trackisafe cihazımın takip veya konum bulma mesafesi nedir?
Sistemimiz, GSM hücresel kapsama alanında yer aldığı sürece dünyanın her yerindeki Trackisafe Cihazlarını (hiçbir ek maliyet veya uluslararası dolaşım ücreti olmadan) bulacak şekilde tasarlanmıştır. Cihaz, GSM hücresel kapsaması olmayan bir bölgeye girerse, GPS özelliği cihazın mevcut konumunu, tekrar şebeke kapsaması olan bir yere girene kadar bildiremez. Cihaz yeniden sisteme bağlandıktan sonra, geçmiş konum bilgilerini online olarak görüntüleyebileceğiniz şekilde paylaşır.
Trackisafe cihazım her yerde çalışır mı?
Evet, hücresel GSM sinyali olan her yerde çalışır.
Trackisafe cihazı nedir?
Trackisafe, GPS (Küresel Konum Belirleme Sistemi) ve Hücre Kimliği (Cell ID) teknolojisini kullanarak cihazın konumunun doğru bir şekilde takip edilmesini sağlar. GSM şebekesi üzerinden söz konusu konumları web tabanlı bir portala aktarır ve kullanıcılar buradan cihaz konumunu görüntüleyebilir.
Pil Tasarrufu Modu
Pil tasarrufu modu açıldığında, cihaz pil tasarrufu yapmak için uyku durumuna geçer, günde 2-4 kez aktif hale gelerek mevcut konumunu bildirir ve sonrasında tekrar uyku durumuna geçer.

Pil tasarruf moduna ihtiyaç duyduğunuz takdirde, bize bilgi verin, sizin için devreye alalım.

Cihazı kesintisiz canlı takip modunda kullanmanız gerekiyorsa, pil, takip sıklığına ("dakikada bir" ile "iki saate bir arasında" değişen aralıklarda) bağlı olarak 4 güne kadar dayanır.
Cihazımı ne sıklıkla değiştirmeliyim?
Cihazınız bozulmadığı veya hasar görmediği veya yeni bir cihazın piyasaya çıkmasıyla birlikte daha üst bir modele geçmek istemediğiniz sürece, cihazınızı değiştirmeniz gerekmez.
Trackisafe cihazımı herkes takip edebilir mi?
Hayır. Trackisafe cihazınızı takip uygulamamıza kaydederken bildirim almasını istediğiniz en fazla on kişinin ismini listeye girebileceksiniz. Bu kişilerin bu bildirimleri e-mail üzerinden (ücretsiz hizmet) veya SMS mesajı (ücretli hizmeti) olarak mı almasını istediğinizi de belirtebilirsiniz. Bu isimleri dilediğiniz zaman değiştirebilir veya düzeltebilirsiniz. Bu kişilerin doğrudan cihazınızı takip edebilmelerini istiyorsanız, web-tabanlı servisimize veya mobil uygulamamıza erişmek için kullanıcı adı ve parola bilgilerinize ihtiyaç duyacaklardır.
Trackisafe cihazımın doğruluk oranı zaman içerisinde neden artıyor?
Trackisafe cihazının ilk kez dört uydu ile bağlantı kurup dünya üzerinde nerede olduğunu tespit etmeye çalıştığı ilk konum belirleme işlemi en zor olandır. Sıklıkla, bu işlem için cihazın 5 dakika veya daha uzun bir süre dış mekana çıkarılması gerekir. Eğer cihaz aktivasyonunu evde yapıyorsanız, ilk başta bildirilen konumun evinize yakın olduğunu ama tam doğru olmadığını fark edebilirsiniz. Cihazınız evin dışında ve içinde veri toplamaya devam ettikçe, doğruluk oranının arttığını göreceksiniz.
Trackisafe cihazı tüm lokasyon ve bölgelerde aynı şekilde mi çalışır?
Hayır. Trackisafe cihazı, şehir merkezlerinin çevresindeki daha çok müstakil ev, park ve okulların bulunduğu ve coğrafi olarak daha düz bölgelerde daha iyi performans gösterir. Bu bölgelerde GPS sinyalleri daha az engele takıldığı için cihaz tarafından daha iyi alınır. GPS ile uydular arasındaki görüş açısı ne kadar iyi olursa, konum doğruluğu da o kadar artar. Binalar, GPS sinyalinin görüş açısını azaltarak konum bulma hatalarına neden olduğundan Trackisafe cihazı, çok sayıda yüksek katlı bina bulunan şehirlerde daha sınırlı bir şekilde çalışır.
Trackisafe cihazındaki GPS'in doğruluk oranı nedir?
Askeri kurumlar tarafından uygulanan kısıtlamalar olsa da, günümüzdeki GPS alıcıları, paralel çok-kanallı tasarımları sayesinde son derece yüksek doğruluk oranlarına sahiptir. Trackisafe cihazı, genellikle en fazla 15 metrelik sapma payına sahiptir. Birtakım atmosferik faktörler ve diğer nedenlerden kaynaklanan hatalar, cihazın doğruluk oranını etkileyebilir.

GPS uydu sinyallerinin teknolojik kısıtlamaları nedeniyle, GPS cihazının her zaman 100% çalışacağını garanti edemeyiz. GPS sinyal bağlantılarında yavaşlamalar, kesintiler veya kapsama alanı dışında kalan noktalar olabilir.
Trackisafe cihazımı ilk aldığımda ne yapmalıyım?
Standart bir USB AC adaptörü kullanarak Trackisafe cihazınızı en az 12 saat boyunca şarj edin. Sonrasında, cihazınızı gökyüzünü net bir açıyla gören bir yere koyun ve ön tarafında bulunan kırmızı düğmeye 3-4 saniye basarak cihazınızı açık konuma getirin. 3 saniye boyunca yanıp sönen yeşil LED ışık cihazının açık konuma geldiğini gösterecektir.
Trackisafe cihazım şarj olmuyor, ne yapmalıyım?
Cihazın ilk kez şarj olması epey zaman almaktadır. Cihazınızı birkaç saat veya bütün gece prize takılı bırakın.
Trackisafe cihazımı nasıl aktive edeceğim?
Cihazınızı tamamen şarj edip ilk kez açık konuma getirdikten sonra:
2. Uygulama üzerinde Oturum Aç düğmesine tıklayın.
3. Henüz kayıt olmadıysanız, Kaydol düğmesine tıklayın, e-posta ve parolanızı ve sonra tekrar parolanızı girerek 'Trackisafe için Kaydol'a tıklayın. Bir süre sonra, e-posta hesabınızı kontrol ederek kaydınızı doğrulayın. Ardından, www.trackisafe.com adresine giderek, Oturum Aç düğmesine tıklayın.
4. E-posta ve parolanızı girerek oturum açın.
5. Turuncu renkli 'Cihazı Aktive Et" düğmesine tıklayın veya sağ üstteki açılır menüden Cihazı Aktive Et'i seçin ve formu takip edin.
6. Kutunun altındaki etiketin üzerinde veya pilin altında bulunan Cihaz ID numaranızı girmeniz gerekecek. Bu 7 haneli bir sayıdır (ör: 1050137). 7. Sonrasında, ödeme bilgilerinizi veya aktivasyon kodunu girebileceksiniz.
8. Web sitesinden gelen aktivasyon yönlendirmelerini takip edin.
Başka biri adına Trackisafe Cihazı aktivasyonu yapabilir miyim?
Evet. Trackisafe hesap bilgilerini kullanarak başka biri adına Trackisafe Cihaz aktivasyonu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, yeni bir Trackisafe hesabı altında yeni bir cihaz kaydı yapıyorsanız, doğrulama linkine tıklamak için kullanılan e-posta hesabına erişiminiz olmalı.
SOS uyarı sinyali göndermek için SOS düğmesine ne kadar süre basılması gerekiyor?
Bir uyarı iletmek için SOS düğmesine 4 saniye basılı tutulması gerekir. Böylece, yanlışlıkla iletilebilecek SOS uyarılarının önüne geçilmiş olur.
Trackisafe Cihazını nasıl nasıl "Açık" ve "Kapalı" konuma getirebilirim.
1.Cihazı açmak için: Güç Düğmesine, cihaz LED durum gösterge ışığı yanmaya başlayana kadar basılı tutun. Bu işlem yaklaşık 2 saniye sürecektir. Sonrasında yanıp sönen yeşil LED ışık, cihazın doğru bir şekilde çalıştığına işaret eder.

2. Cihazı kapatmak için:
Güç Düğmesine, cihaz LED durum göstergesi hızlı bir şekilde yanıp sönmeye başlayana kadar basılı tutun. Bu yaklaşık 2 saniye sürecektir. Cihaz düzgün bir şekilde kapandıktan sonra cihaz durum LED göstergesinin ışığı sönecektir.

Trackisafe Cihazımdan neden bip sesi geliyor?
TrackiSafe Cihazınızdan farklı nedenlerden dolayı bip sesi geliyor olabilir. Örneğin, cihazın açılması, kapatılması, GPS'e veya GSM şebekesine bağlanması gibi durumlarda bu sesi duyabilirsiniz. Bip seslerine ilişkin detaylı açıklama için kullanım kılavuzuna bakınız.
Trackisafe Cihazı su geçirmez mi?
Trackisafe cihazı su geçirmez DEĞİLDİR ancak cihazla birlikte temin edilen suya dayanıklı silikon kılıf ile kaplandığında suya karşı dayanıklı hale gelir.
Trackisafe Cihazı kapalıyken takip edilebilir mi?
Hayır. Tıpkı bir cep telefonu gibi, Trackisafe Cihazı da kapalıyken bildirim gönderip alamaz.
Cihazın pili ne kadar süre dayanır?
Normal kullanım şartlarında, pil 48 saate kadar dayanabilir. Hava sıcaklığı, şebeke, sinyal gücü ve kullanılan diğer cihaz özellikleri gibi çeşitli faktörlerin pil ömrünü etkileyebileceği unutulmamalıdır. Örneğin, hücresel (GSM) kapsamanın çok sınırlı olduğu bir bölgede bulunduğu takdirde cihazın sinyal almak için daha çok güç harcaması gerekir ve bu da pil ömrünü kısaltır. Ayrıca, cihazı ne kadar sıklıkla takip ederseniz, pil o kadar hızlı tükenir.
Cihazımın pil seviyesinin düşük olduğunu nasıl anlarım?
Trackisafe cihazınızın, pil durumu web portalı ve mobil uygulama üzerinde görüntülenebilir.
"Düşük Pil" uyarısı nedir? Ne yapmam gerekir?
Bir "Düşük Pil" e-postası veya SMS uyarısı aldığınızda, cihazınızı derhal şarj etmeniz gerekir. Bu uyarı, cihazınızın pilinin bittiğini ve yeniden şarj edilmesi gerektiğini size bildirmek için tasarlanmıştır.
Düşük pil ve kapanma uyarıları SMS mesajıyla gönderilebilir mi?
Şu anda bu uyarılar sadece e-posta ile gönderilmektedir.
Cihaz bağlantı kuramıyor
Cihazınızın gökyüzünü net bir açıyla gördüğünden ve GPS sinyalinin bir engelle karşılaşmadığı dan emin olun. Güç düğmesini kapatıp açın ve cihazın tekrar bağlanması için yaklaşık 10 dakika bekleyin. Sorun devam ederse, e-posta, telefon veya canlı sohbet üzerinden teknik ve destek ekibimizle irtibata geçin.
Can low battery and power off alerts be sent by text message?
Currently, these alerts can come via email only.
Device does not connect
Make sure your device has a clear view of the sky and the GPS signal is not being blocked. Cycle the power off and on, give the device about 10 minutes to try and reconnect. If issues continue contact our tech and support team through email, phone, or live chat.
Cihaz Alarm ve Ayarlarını nasıl değiştirebilirim?
Cihaz alamlarına tıkladığınızda ekranın üst bölümünde bir ayarlar menüsü açılır. Bu menü, cihazın belirli ayarlarını yapmanıza ve alarm bildirimlerini düzenlemenize imkan verir.

Alarmlar, tanımlanmış e-posta adresinize ve Trackisafe gösterge tablosuna gönderilir. Bildirim alarmları, cihazın alarmın tetiklendiği andaki konumunu ve hızını içerir.
Alarmların irtibat kişilerine gönderilmesi
Trackisafe hizmeti, alacağınız olası alarmları başka irtibat kişilerine e-posta yoluyla veya cep telefonlarına SMS yoluyla göndermenize de imkan verir.

Bunu her bir alarmın yanında yer alan "Bu Alarm için irtibat kişisi ekle" linkine tıklayarak yapabilirsiniz.

Bu işlemi yaptıktan sonra, aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi bir iletişim kutusu simgesi çıkar. Sağ tarafta işaretli olan irtibat kişilerine alarm iletilir. Bir irtibat kişisini silmek istediğinizde, "İrtibat listesinden kişi çıkar" linkine tıklayarak bunu yapabilirsiniz.
Trackisafe Sitesinde parolamı nasıl değiştirebilirim?
Sayfa başlığının sağ üst bölümünde e-posta ile oturum açma alanının yanındaki açılır menünün okuna tıklayın, "Paralo değiştir"i seçin ve yeni seçtiğiniz Parolanızı girin.
Cihaz geçmişimi silebilir miyim?
Her cihazda geçmişi silme imkanına sahipsiniz.
GeoFence / Sanal Sınır nedir?
GeoFence, bir GPS cihazının belli bir alanın içine girdiğinde veya dışına çıktığında bir alarm verilmesini sağlayan tanımlanmış bir sınırdır. Uygulama içerisinde kare veya diktörgen şeklinde GeoFence'ler tanımlanabilir.
GeoFence nasıl ayarlanır?
Önce GeoFence eklemek istediğiniz cihazın adına sonra da "Sınırlanmış Alanlar" (Fences) sekmesine tıklayın. "Yeni Sınırlanmış Alan Ekle" düğmesine tıklayın. Cihazınızın çevresinde (veya haritanın ortasında) diktörgen şeklinde pembe renkli bir sınırlanmış alan görünecektir. Sınırlanmış alanın merkezinde yer alacak belirli bir adres de girebilirsiniz. Daha önceden tanımlanmış bir çevre uzunluğu seçebilirsiniz. Sınırlanmış alan boyutunu ve konumunu sınırlarını sürükleyip harita üzerinde hareket ettirerek değiştirebilirsiniz. Yeni sınırlanmış alanınızı istediğiniz gibi belirlediğinizde, buna bir isim vererek "Tamam"a tıklayın. GeoFence oluştuğunda, bu sınırlanmış alan için alarm iletilecek yeni e-posta adresleri ve telefon numaraları (SMS ile) ekleyebilirsiniz.
Trackisafe Cihazımın çalışması için GeoFence veya Alarmlar tanımlamak zorunda mıyım?
Hayır. Trackisafe cihazınızı aktive ettikten sonra, Trackisafe sitesine GPS bilgileri göndermeye başlayacak ve lokasyonunu görüntüleyebileceksiniz. Otomatik alarm bildirimleri almak isterseniz, kendi GeoFence ve Alarm ayarlarınızı yapmanız gerekecek.
En fazla ne kadar küçük bir bir GeoFence alanı belirleyebilirim?
Olası yanlış alarmların önüne geçmek için, en küçük GeoFence alanı boyutu 200 metre ile sınırlanmıştır.
Birden fazla GeoFence alanı belirleyebilir miyim?
Evet. Beşe kadar GeoFence alanı belirleyebilirsiniz. Cihazınız bu alanlara girdiğinde veya bu alanlardan çıktığında size bildirim gönderilir.
Bir bildirim gönderilirken cep telefonum kapalıysa ne olur?
Cep telefonunuz açılıp şebekeye bağlanana kadar bildirimlerinizi alamazsınız. Neyse ki, önemli mesajları size iletmek için kullandığımız farklı yöntemler (SMS, e-posta ve telefon çağrısı) ve alternatif alıcılar var.
Hız hesaplaması kesin doğru mu?
GPS konum belirleme doğruluğu iyiyse, hız da genellikle doğrudur. Ancak, Trackisafe hiçbir durumda, bunlarla sınırlı olmaksızın ancak ürünün kullanımından kaynaklanan trafik cezaları veya davalar dahil olmak üzere, maruz kalınan doğrudan veya dolaylı hiçbir zarardan sorumlu tutulamaz.
Hiç bildirim almıyorum.
Lütfen uygulama ayarlarını kontrol edin, bildirimleri açın ve irtibat kişilerini güncelleyin. Hala sıkıntı yaşıyorsanız, lütfen çağrı merkezini arayın.
Trackisafe Cihazım haritada neden görünmüyor?
Öncelikle, cihazı gökyüzünü net bir açıyla gören bir yere koyun. Trackisafe cihazınızın açık olduğundan emin olun. Unutmayın ki cihazınız, konumunu ayarlarda seçtiğiniz zaman sıklığında belirli aralıklarla bildirir. Konumun güncellenmesi ve bildirilmesi için cihazın bu aralıklarda gökyüzünü net bir açıyla görecek şekilde dışarıda olması gerekir.

Not: Cihaz ilk açıldığında, küresel konumunun hesaplanması 30 dakikayı bulabilir. Çalışmaya başladıktan sonra, uydu sinyallerini saptama süresi çok daha kısalır.
Trackisafe Cihazını açamıyorsam ne yapmalıyım?
Trackisafe cihazını açamıyorsanız, lütfen ilk kullanım için pilini en az 12 saat boyunca şarj etmiş olduğunuzdan emin olun. Cihaz şarj olmuşsa, LED ışığı yanmaya başlayana kadar Güç düğmesine basılı tutun. Bu işlem, yaklaşık 2 saniye sürecektir. LED durum göstergesi, cihaz kullanıma hazır olduğunda yeşil yanıp sönmeye başlar.
Trackisafe Cihazım 5 blokluk bir alan içerisinde birden fazla farklı rapor gösteriyor. Neden? Bu doğru mu?
GPS cihazları konumlarını bildirirken sık sık etrafındaki çevreye bağlı olarak "kaymalar" yaşanabilir. Cihaz her yeni konum gönderdiğinde, GPS Uydularından bilgi alması gerekir ve bu hesaplamada ufak farklılıklar olabilir. Binalar, ağaçlar ve atmosfer gibi çevresel faktörler cihazın bildirdiği konumun doğruluğunu etkileyebilir.
Trackisafe Cihazımı şarj ettim ama takip yapmıyor? Sorun ne?
Pili bittikten sonra Trackisafe cihazınızı yeniden şarj ettiyseniz, pili bitince cihaz kapandığı için tekrar açmanız gerekir.
Cihaz alarmlarını neden artık SMS mesajı olarak alamıyorum?
Bunun nedeni faturalama planınız kapsamında aylık olarak alabileceğiniz SMS sayısının sınırlı olmasıdır.